Artykuły

Solidarność: przestoje w produkcji Fiata to niższe płace

Ze względu na przerwy produkcyjne wymuszone problemami z ciągłością dostaw komponentów pracownicy należącej do koncernu Stellantis fabryki Fiata w Tychach i spółek kooperujących zarabiają mniej. Za dni przestojów na ich konta wpływa tylko płaca zasadnicza bez miesięcznej premii - zauważają związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności.

fiat, stellantis, fabryka
Fabryka Fiata · fot. Śląsko-Dabrowska Solidarność


Ze względu na przerwy produkcyjne wymuszone problemami z ciągłością dostaw komponentów pracownicy należącej do koncernu Stellantis fabryki Fiata w Tychach i spółek kooperujących zarabiają mniej. Za dni przestojów na ich konta wpływa tylko płaca zasadnicza bez miesięcznej premii.

Wanda Stróżyk, przewodnicząca ?Solidarności? w tyskiej fabryce Fiata, podkreśla, że w tym zakładzie miesięczna premia wynosi 18 proc. stawki zasadniczej.

- Te pieniądze zostaną wypłacone pracownikom dopiero po odpracowaniu przerw produkcyjnych, co ma nastąpić we wrześniu i w październiku - mówi przewodnicząca.

O częściowym zawieszeniu produkcji zarząd tyskiej fabryki zdecydował pod koniec czerwca. Jak poinformowała Wanda Stróżyk, przestoje miały miejsce w dniach 28 i 29 czerwca oraz od 1 do 9 lipca, a także 12 i 13 lipca. Z kolei 26 lipca rozpoczęła się w fabryce przerwa urlopowa. Zazwyczaj trwa ona dwa tygodnie, ale w tym roku została wydłużona o tydzień. Wcześniej planowano początek przerwy urlopowej na 19 lipca.

Po przerwie produkcja została wznowiona 16 sierpnia. Wanda Stróżyk zaznacza, że w pierwszym tygodniu zakład pracował od poniedziałku do czwartku. W kolejnym, produkcja zaplanowana została na pięć dni, od poniedziałku do piątku. Pracownicy musieli odpracować piątek 20 sierpnia oraz soboty 21 i 28 sierpnia, które miały być robocze. - Wcześniej uzgodniliśmy z pracodawcą, że w te soboty odpracowane zostaną dwa dni z przestoju lipcowego, co się niestety nie udało - wyjaśnia Wanda Stróżyk.

Podkreśla, że w dalszym ciągu pojawiają się problemy z utrzymaniem ciągłości dostaw półprzewodników wykorzystywanych m.in. w układach sterowania. O tym, jak sytuacja będzie wyglądała w kolejnych tygodniach, pracownicy mają być informowani przez pracodawcę na bieżąco.

Przerwy produkcyjne we Fiacie odczuwają inne firmy motoryzacyjne w naszym regionie współpracujące z tyską fabryką. Jedną z nich jest spółka MA Polska zatrudniająca ok. 2 tys. pracowników i ściśle kooperująca z Fiatem. Jak poinformował Grzegorz Duda, przewodniczący ?Solidarności? w MA Polska, 16 sierpnia, po przerwie urlopowej zakład wrócił do pracy na takich samych zasadach, co Fiat. Podobnie wygląda sytuacja w zatrudniającej 500 osób spółce Denso Thermal Systems Polska sp. z o.o. w Tychach. W tym zakładzie produkcja i ewentualne przestoje też są uzależnione od sytuacji w fabryce Fiata.

ar / tychy.info
źródło: www.solidarnosckatowice.pl

© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.