Artykuły

Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Materiał partnera:

Gra na giełdzie, nie należy ani do łatwych, ani do bezpiecznych. Wymaga od inwestora pogłębionej wiedzy ekonomicznej, śledzenia wydarzeń w gospodarce i polityce, podejmowania niełatwych decyzji, a przede wszystkim odwagi. Nie jest to zajęcie dla każdego, ale też nie trzeba z niego rezygnować. Jaka jest alternatywa?

Jak zacząć inwestować na giełdzie?


Strata na giełdzie jest o wiele częściej spotykana niż zysk. Zdarza się, że w grze na giełdzie biorą udział osoby, które nie do końca mają ku temu predyspozycje. Udział w świecie giełdowych inwestycji powinny mieć osoby z wiedzą, doświadczeniem, umiejętnościami, ale też odpowiednimi cechami charakteru. Niektórzy nie czują się na siłach, aby inwestować na giełdzie, bo mają świadomość, że nie spełniają tych warunków. Głównym powodem, przez który wiele osób rezygnuje z gry na giełdzie, jest ryzyko. Inwestorzy boją się stracić oszczędności, więc wolą trzymać je na lokacie. W ten sposób nigdy nie odniosą sukcesu mierzonego skalą zysku.

Alternatywą bezpośredniego inwestowania na giełdzie są zakupy jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy instytucjonalni mają bowiem dostęp do profesjonalnych danych, zestawień i analiz, które mogą pomóc mniej doświadczonym inwestorom osiągnąć lepsze wyniki finansowe. Eksperci doskonale wiedzą, jakie spółki mają największy potencjał, i które z większym prawdopodobieństwem przyczynią się do osiągnięcia satysfakcjonujących zysków inwestorów.

Jeśli jednak uważasz, że bezpośrednia gra na giełdzie jest dla Ciebie odpowiednia, przeczytaj jak krok po kroku wkroczyć w ten fascynujący świat:

  • załóż rachunek maklerski;
  • określ strategię i horyzont czasowy inwestycji;
  • zastanów się, jakie spółki mają potencjał, aby w przyszłości osiągać zyski;
  • dokonaj wyboru spółek i sprawdź, czy to jest dobry moment, aby kupić od nich udziały;
  • za pośrednictwem konta maklerskiego kup wybrane akcje;
  • czekaj, obserwuj, analizuj - a gdy nadejdzie odpowiedni moment, sprzedaj akcje.


Pamiętaj o dywersyfikacji, która jest podstawą mądrego inwestowania. Nigdy nie inwestuj wszystkich oszczędności w akcje jednej spółki. Pamiętaj również o zapewnieniu sobie poduszki finansowej, która pozwoli Ci godnie żyć w razie, gdyby pojawiły się nieprzewidziane zdarzenia, takie jak np. utrata pracy, czy choroba.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza wiadomość ma charakter informacyjny oraz reklamowy i nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, ani usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego. Nie należy jej traktować jako rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 328), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740, z późn. zm.). Caspar TFI oraz Caspar Asset Management SA informują, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko.
© 2009 - 2025 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.