Dyrektor zakładu Stellantis w Tychach obejmie stanowisko Głównego Inżyniera Produkcji
Tomasz Gębka, obecnie dyrektor Zakładu Samochodów Osobowych Stellantis w Tychach, obejmie w marcu stanowisko Głównego Inżyniera Produkcji (Manufacturing Chief Engineer) dla pojazdów dostawczych (LCV), z globalną odpowiedzialnością za realizację projektów w ramach ofensywy produktowej Pro One, stanowiącej jeden z kluczowych obszarów działalności Stellantis.
Fabryka Stellantis w Tychach · fot. tychy.info
Tomasz Gębka ma dwudziestoletnie doświadczenie w branży, z których ponad dziesięć to działalność operacyjna w pionie produkcji, w tym na stanowisku dyrektora fabryk we Włoszech i USA. Swoją obecną rolę pełni od 2021 roku, wprowadzając tyską fabrykę w nowy rozdział działalności, w ramach Stellantis, powstałego w wyniku fuzji FCA i Groupe PSA, jak i w nową rzeczywistość w motoryzacji, przechodzącej transformację w kierunku pełnej zeroemisyjności. Wymagało to zmiany profilu zakładu, polegającej na przejściu z produkcji modeli segmentu A, na produkcję pojazdów segmentu B: Jeepa Avengera, Fiata 600 oraz Alfy Romeo Juniora, w wersjach z napędami spalinowym, hybrydowym i w pełni elektrycznym, kolejno uruchamianych w latach 2023-2024.
Drugim strategicznym kierunkiem rozwoju tyskiego zakładu pod jego kierownictwem była kompleksowa modernizacja energetyczna przedsiębiorstwa. Między innymi dzięki tym projektom Tomasz Gębka przekazuje stery tyskiej fabryki w pełni przygotowanej do wyzwań w bardzo wymagającej rzeczywistości rynku motoryzacyjnego.
Janusz Puzoń, obecnie dyrektor Zakładu Jednostek Napędowych Stellantis w Tychach, zastąpi Tomasz Gębkę na stanowisku dyrektora Zakładu Samochodów Osobowych w Tychach. W swojej nowej roli skoncentruje się na produkcji trzech, ważnych dla gamy modelowej Stellantis w Europie, modeli segmentu B: Jeepa Avengera, Fiata 600 i Alfy Romeo Junior oraz na uruchomieniu ich kolejnych wersji napędowych, a także na kontynuacji transformacji energetycznej tyskiego zakładu.
Janusz Puzoń jest menadżerem z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w produkcji zarówno pojazdów samochodowych, jaki jednostek napędowych, które rozwijał na najwyższych stanowiskach zarządczych w zakładach motoryzacyjnych w Europie. Funkcję dyrektora Zakładu Jednostek Napędowych w Stellantis w Tychach objął w 2020 r., rok po jego ponownym uruchomieniu. Ten etap w historii zakładu był wyjątkowym, nie tylko z uwagi na jej powrót na mapę motoryzacyjną Polski, po kilkuletniej nieobecności, ale też w związku z włączeniem go do struktur Stellantis, powstałego w wyniku fuzji PSA Groupe i FCA. Wymagało to sprawnego dostosowania fabryki do roli producenta jednostek napędowych dla modeli marek Opel, DS, Peugeot, Citroën, Fiat, Alfa Romeo i Jeep. W 2024 roku w zakładzie uruchomiono produkcję najnowszej generacji silników, zaprojektowanej dla harmonijnej integracji z zaawansowanym systemem hybrydowym Stellantis eDCT. Bardzo ważnym projektem, sfinalizowanym pod koniec ubiegłego roku była inwestycja w budowę instalacji fotowoltaicznej, w ramach transformacji fabryki w kierunku ?zielonej energii?. Tyski zakład rozwinął w ten sposób, pod kierownictwem Janusza Puzonia, swój pełny potencjał producenta na potrzeby multienergetycznej strategii Stellantis.
Sławomir Czernecki, obecnie dyrektor wydziału Montażu Głównego w Zakładzie Dużych Samochodów Dostawczych Stellantis w Gliwicach, zastąpi Janusza Puzonia na stanowisku dyrektora Zakładu Jednostek Napędowych w Tychach, w którym będzie kontynuował produkcję i optymalizował systemy jakościowe.
Sławomir Czernecki poszerzał swoje kompetencje eksperckie w przemyśle motoryzacyjnym realizując strategiczne projekty wdrożeniowe pojazdów osobowych i dostawczych, jak i napędów konwencjonalnych oraz zeroemisyjnych. Stanowisko dyrektora wydziału Montażu Głównego nowo wybudowanej fabryki LCV objął posiadając doświadczenie zdobyte w zakładzie silników w Tychach, do którego obecnie powraca, jak i samochodów osobowych w Gliwicach, gdzie piastował również funkcję kierownika działu Jakości. Do jego zadań należała realizacja projektów uruchomień modeli osobowych marki Opel oraz dostawczych marek Citroën, Fiat Professional, Opel, Vauxhall i Peugeot, zarówno w wersjach spalinowych, jak i w pełni elektrycznych, również w odmianie wodorowej. Kolejne zawodowe wyzwanie, jakie podejmie już w tyskiej fabryce, to produkcja jednostek napędowych przeznaczonych do harmonijnej współpracy ze skrzynią biegów eDCT, kluczowych z punktu widzenia strategicznego planu Stellantis rozszerzenia gamy modeli hybrydowych.
Pion motoryzacyjny Stellantis w Polsce tworzą cztery zakłady produkcyjne, zlokalizowane w Gliwicach, Tychach i Skoczowie. To także Centrum ds. Oprogramowania SWX, rozwijające architekturę elektroniczną dla pojazdów przyszłości SDV, z siedzibą w Gliwicach. Ich zadania wpisują się w kluczowe obszary planu strategicznego Stellantis Dare Forward 20230, z których najważniejsze to pełna elektryfikacja gamy modelowej Stellantis, dominacja na globalnym rynku samochodów dostawczych oraz rozwój inteligentnych pojazdów, definiowanych oprogramowaniem (SDV). Ostatnie lata to szereg, realizowanych w polskich jednostkach, projektów o łącznej wartości ponad 800 mln EUR, skoncentrowanych na nowoczesnych systemach produkcyjnych i technologiach przyszłości.
ar / tychy.info źródło: Stellantis - materiały prasowe