Artykuły

  • Wydrukuj
  • 18 sierpnia 2023
  • 20 sierpnia 2023

Tyski samorząd w czołówce rankingów. Mamy nawet podium

Opublikowano rankingi zamożności samorządów w 2022 roku. W jednym z nich Tychy znalazły się na fotelu wicelidera. W innym - w pierwszej dwudziestce opisanych samorządów.

Napis TYCHY przy al. Niepodległości
Napis TYCHY przy al. Niepodległości · fot. UM Tychy


Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota" opublikowało ranking najbogatszych samorządów. Autorzy podają, że metoda obliczenia wskaźnika rankingowego była identyczna jak w poprzednich latach. Pominięte jednak zostały dochody z dotacji celowych. Wpływ wielkiej, jednorazowej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności.

- Trzeba tutaj dodać ważne zastrzeżenie. System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji. Na przykład dotacje otrzymywane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przynajmniej częściowo były księgowane jako dochody własne, co zniekształca w pewnym stopniu obraz - podkreślają autorzy rankingu.

Jak w zestawieniu wypadły Tychy? W porównaniu z miastami na prawach powiatu, nasze miasto zajęło 16. pozycję w zestawieniu. Na podium znalazły się Sopot, Płock i Świnoujście.

To jednak jedno z zestawień. W połowie roku opublikowano także Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego przygotowany przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich, który jest przygotowywany cyklicznie od 2017 roku. Jest to analiza kondycji finansowej wszystkich jednostek samorządu terytorialnego w Polsce. Został on opracowany na podstawie sprawozdań finansowych składanych przez samorządy przy współpracy z niezależnymi, renomowanymi instytucjami: Krajową Radą Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie (w latach 2017-2019) i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu (w latach 2020-2023).

Wskaźniki oceny samorządów, jakie były brane pod uwagę w rankingu, to udział dochodów własnych w dochodach ogółem; relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów; udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach; obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń; udział środków europejskich w wydatkach - bez poręczeń; relacja zobowiązań do dochodów oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.

- "Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce 2022? jest narzędziem obrazującym kondycję finansową samorządów lokalnych w ostatnim roku oraz porównuje osiągnięte wyniki do roku poprzedniego. Jest on oparty na rzetelnych danych i opracowywany przez niezależnych ekspertów - opisuje Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

W zestawieniu 66 miast na prawach powiatu pierwsze miejsce zajęły Warszawa, drugie Tychy, a trzecie Poznań.

raz / tychy.info

© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.