Artykuły

Chińczycy będą w Tychach produkować małe auta elektryczne?

Zhejiang Leapmotor Technologies, chiński koncern specjalizujący się w produkcji aut elektrycznych, ma rozpocząć jeszcze w tym roku w tyskiej fabryce samochodów Stellantis produkowanie małych modeli pojazdów T03.

Leapmotor T03
Leapmotor T03 · fot. Leapmotor


Informację przekazał w piątek 22 marca Reuters, powołując się na dwie osoby znające plany firmy. Materiał agencji informacyjnej dostępny jest pod tym linkiem.

Produkcja małych samochodów elektrycznych miałaby się rozpocząć już w drugim kwartale 2024 roku (przed końcem czerwca) - powiedział jeden z rozmówców Reutersowi. Tychy mają zapewnić niskie koszty produkcji samochodu, który będzie dostępny dla szerokiego grona klientów - podało drugie źródło. Obydwóch informatorów odmówiło podania informacji, ponieważ szczegóły nie są publiczne. Na razie ani Leapmotor, ani Stellantis nie odpowiedziały na prośby agencji o skomentowanie tych informacji.

Elektryczny T03 o zasięgu 280 km jest już importowany na niektóre rynki europejskie, w tym do Francji, a ceny zaczynają się od około 20 000 euro (21 642 dolarów). jak podaje Reuters, samochody będą powstawać w systemie SKD (semi-knocked-down), gdzie samochody są wysyłane do montowni jako kilka dużych, złożonych wstępnie zespołów. Na miejscu są one składane w całość.

Jak podaje RMF FM w ubiegłym roku Stellantis poinformował, że zamierza wykupić 21 procent udziałów w chińskim koncernie. Umowa przewiduje ponadto utworzenie spółki joint venture, która daje grupie Stellantis prawo do budowy, eksportu i sprzedaży aut Leapomotor poza Chinami. Wartość transakcji obliczono na 1,6 mld dolarów.

leapmotor

ar / tychy.info

© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.