Artykuły

  • Wydrukuj
  • 19 września 2023
  • 24 września 2023

Drogie mieszkania w Tychach. U sąsiadów jest taniej

Średnia cena mieszkań w Tychach nie należy do najniższych w okolicy. Biorąc pod uwagę sąsiednie miasta, drożej było tylko w Katowicach. Ile za metr kwadratowy swojego "M" trzeba było średnio zapłacić?

Portal Polska w Liczbach opublikował ranking miast polskich z najwyższymi cenami mieszkań. Został stworzony w oparciu o dane pochodzące z Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku.

Wedle tego zestawienia, w Tychach średnia cena metra kwadratowego wynosiła 5701 złotych, podczas gdy w sąsiednich: Mikołowie 4803 złotych; Bieruniu 4179 złotych; Pszczynie 4017 złotych.

Drożej było tylko w Katowicach - 5881 złotych.

Dla porównania - najdrożej jest w Sopocie (14 888 złotych), Dziwnowie (9 528 złotych) oraz Goliszewie (9 528 złotych).

- Wysokie ceny mieszkań mogą mieć wiele różnych konsekwencji dla mieszkańców. Przede wszystkim, może to oznaczać, że mieszkańcy muszą przeznaczyć większą część swojego dochodu na opłacenie czynszu lub rat kredytowych, co może wpłynąć na ich budżet domowy i styl życia. W przypadku osób, które nie posiadają własnego mieszkania, wysokie ceny mogą utrudnić lub uniemożliwić dostęp do mieszkań na wynajem lub zakup, co wpływa na ich jakość życia. Ponadto, wysokie ceny mieszkań mogą również wpłynąć na rozwój miasta i jego gospodarkę. Na przykład, może to oznaczać, że młode rodziny będą opuszczać miasto w poszukiwaniu bardziej przystępnych cen mieszkań, co wpłynie na zmianę liczby ludności a co za tym idzie na poziom rozwoju gospodarczego - komentują autorzy opracowania.

raz / tychy.info

© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.