Artykuły

[FOTO] Witryna sklepowa w Gemini Park Tychy zamieniła się w scenę!

To prawdziwy kulturalny eksperyment - w sklepowych witrynach Gemini Park Tychy, co tydzień pojawiać będą się tyscy artyści. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie na Śląsku i jednocześnie sposób na wsparcie lokalnej kultury promujące działalność instytucji kultury.

Okno na kulturę w Gemini Parku - Spektakl "Piraci" Fabryki Kultury w witrynie sklepowej - 29.01.2021 · fot. Port Pieśni Pracy / Facebook


W ostatnich miesiącach kultura nieustannie poszukuje nowych platform, dzięki którym może dotrzeć do odbiorców, promując lokalnych twórców. Takie poszukiwania prowadzi także Miejskie Centrum Kultury w Tychach.

- Ubiegły rok sprawił, że zupełnie zmienił się sposób myślenia o kulturze oraz o organizacji wydarzeń kulturalnych. Większość z nich przeniosła się do Internetu. Za jego pomocą staraliśmy się realizować spektakle, spotkania, koncerty, a nawet wystawy - wyjaśnia Magdalena Pytlarz z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, dodając, że z myślą o potrzebach odbiorców uruchomiona została nowa strona internetowa kultura.tychy.pl. - Postanowiliśmy stworzyć przyjazną przestrzeń, która pozwoli nam w prosty i atrakcyjny sposób informować o nadchodzących wydarzeniach - dodaje.

Równolegle z pracami nad nową witryną, wznowiony został cykl spotkań z twórcami, którzy mają wpływ na szeroko rozumianą kulturę w Tychach. Mowa tu o Mieście Całkiem Kulturalnym, którego celem jest przybliżenie sylwetek twórców czy promotorów kultury.

Kolejnym krokiem jest nawiązanie współpracy z Gemini Park. Dzięki niej już od najbliższego piątku, co tydzień, w jednej z największych witryn sklepowych tyskiej galerii pojawiać będą się różni artyści, prezentujący swoją twórczość. Wszystko to w ramach nietypowego projektu "Okno na kulturę".

Zdaniem pomysłodawców, ma on nie tylko przybliżyć sylwetki tyskich artystów szerokiej publiczności (aktorów, plastyków, muzyków), ale także zapewnić kontakt widza z kulturą poprzez np. spektakle na żywo czy wystawy. Wszystko będzie się odbywać z zachowaniem dystansu społecznego.

Okno na kulturę w Gemini Parku - Spektakl "Piraci" Fabryki Kultury w witrynie sklepowej - 29.01.2021
Okno na kulturę w Gemini Parku - Spektakl "Piraci" Fabryki Kultury w witrynie sklepowej - 29.01.2021 · fot. Port Pieśni Pracy / Facebook


- Obok witryn naszych sklepów każdego dnia przechodzą tysiące osób. Teraz te osoby staną się także widownią. W tak oryginalny sposób wspólnie z Miejskim Centrum Kultury w Tychach przybliżymy sylwetki kilkunastu twórców. Póki co, startujemy z jedną, ale ogromną witryną. Są jednak już pomysły na kolejne - mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.

Pierwsza odsłona "Okna na kulturę" miała miejsce w piątek, 29 stycznia w godzinach od 18.00 do 21.00. W związku z festiwalem szantowym - Port Pieśni Pracy - w witrynie jednego ze sklepów zaprezentowała się Fabryka Kultury, która zawitała tu ze spektaklem "Piraci". Były to krótkie, przerywane sceny oparte na pantomimie, osadzone w morskim świecie i ze sporą dawką humoru. Możemy obejrzeć zapis transmisji tego wydarzenia na Facebooku MCK Tychy: www.facebook.com/MCKTychy/videos/180519887154108

?Okno" jest stateczne od poniedziałku do czwartku, w piątki i soboty w godzinach popołudniowych prowadzone są animacje, spektakle, performance, koncerty.

W kolejnych tygodniach w witrynie zaprezentują się m.in.1.02-14.02 Bartosz Hadryś. Urodzony w 1977 roku w Tychach. W tym mieście także pracuje i tworzy. Uprawia malarstwo i rysunek. Przy tworzeniu abstrakcyjnych form w swoich autorskich pracach wykorzystuje technikę olejną, dającą duże możliwości operowania światłem i kolorem. Abstrakcje każdorazowo odsyłają i nawiązują do spójnego świata, stworzonego przez artystę, który to świat stał się motywem przewodnim i charakterystycznym jego twórczości. Opró cz tych form pojawiają obrazy na pograniczu, w których Hadryś wrzuca człowiecze figury. Zawsze będące na krawędzi. Gdzieś na granicy. Figury jakby próbujące wejść do tego świata. Nieliczne, ale istotne dla zrozumienia jego twórczości są portrety. Pozorny spokój postaci, zakłóca odczuwalny mrok, cień niepokój, który dominuje dzieło. Artysta nigdy nie tytułuje obrazów aby nie ograniczać wyobraźni potencjalnego odbiorcy. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych.

15.02-28.02 Agnieszka Pawełczyk - osobowość muzyczna, multiinstrumentalista, nauczyciel, a prywatnie mama 7-letniej córki. Jej domeną są dźwięki, które zgrabnie opakowuje w formy wizualne. Obok wystawy, zaplanowała spektakl będący na granicy sztuki performance i koncertu.

1.03-14.03 Wernisaż wystawy XXVIII Pleneru Malarskiego dla Malarzy Nieprofesjonalnych "Lato 2020? oraz animacje prowadzone przez pracowników MCK.

15.03-20.03 Wystawa z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa

25-27.03 Prezentacja Tyskiego Festiwalu Performance (+ performance Piotr Kumor)

28.03 Spektakl Teatru Małego (Katarzyna Herman).

W kwietniu planowane są kolejne działania np. wystawa TGS czy wystawa "Dziewczyny z osiedla" Justyna Biskup Naumienko.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.kultura.tychy.pl, która od stycznia zyskała nową szatę graficzną.

BM, ar / tychy.info, źródło: UM Tychy, Gemini Park Tychy

© 2009 - 2021 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.