Artykuły

  • Wydrukuj
  • 16 listopada 2019
  • 20 listopada 2019

Wodny Park Tychy w finale prestiżowego konkursu

Wodny Park Tychy znalazł się w gronie finalistów World Architecture Festival 2019, w kategorii ?Produkcja energii i recycling?. Tyski obiekt powalczy z 14 budynkami z całego świata. W 33 kategoriach konkursu wyróżniono łącznie ponad pół tysiąca budynków.

Wodny Park Tychy
fot. Pajorama - Projekt Gigapixel - Gigapanoramy


16 tys. m? powierzchni użytkowej, 1,7 tys m? basenów i atrakcji wodnych, osiem stref funkcjonalnych, pierwszy w Polsce symulator surfingu w obiekcie basenowym oraz tzw. aqualoop z pionowym startem to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na odwiedzających w Tychach. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom - takim jak produkcja prądu i ciepła z biogazu i wykorzystanie podczas budowy aluminiowo-szklanych, bardzo dobrze izolowanych konstrukcji opartych na systemach Aluprof, utrzymanie obiektu jest relatywnie niedrogie. Wedle szacunków, koszty są o około 25% niższe niż gdyby obiekt funkcjonował w klasycznej formule energetycznej i organizacyjnej.

Budynek otwarty pod koniec kwietnia ubiegłego roku, został zaprojektowany przez TK Holding - Architecture, BIM, VR. Podczas budowy, firma Polbet wykorzystała systemy profili Aluprof: MB-86SI (MB-86 to pierwszy na świecie system aluminiowych okien i drzwi, w którym jako wkład izolacyjny zastosowany został aerożel, w wersji MB-86 Aero), MB-SR50NHI+ (ściana osłonowa, słupowo-ryglowa, z bardzo wysoką izolacją termiczną), MB-45 (system okienno-drzwiowy, bez przegrody termicznej) i MB-78EI (przegrody przeciwpożarowe z drzwiami z odpornością do EI 90 i posiadające profile aluminiowe z przegrodą termiczną). To rozwiązania stosowane w wielu prestiżowych inwestycjach, zdobywających najwyższej klasy certyfikaty efektywności energetycznej. Między innymi dzięki odpowiednim właściwościom konstrukcji opartych na systemach Aluprof, Wodny Park Tychy jest samowystarczalny energetycznie.

Nagrody główne World Architecture Festival zostaną rozdane podczas specjalnej gali, która odbędzie się w dniach 4-6 grudnia w Amsterdamie. Oceniać je będzie międzynarodowa kapituła złożona z najwybitniejszych postaci świata architektonicznego.

43-100 Tychy
ul. Sikorskiego 20

tel. +48 32 438 88 35
tel. +48 32 438 88 31
tel. +48 32 438 88 39

BM / tychy.info, źródło: materiały prasowe

© 2009 - 2020 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.