Artykuły

  • Wydrukuj
  • 5 listopada 2019
  • 9 listopada 2019

Fuzja motoryzacyjnych gigantów. Fiat Chrysler FCA łączy się z Groupe PSA

Amerykańsko-włoski koncern Fiat Chrysler (FCA) i francuska Groupe PSA połączą siły. Efektem fuzji będzie utworzenie czwartego co do wielkości światowego producenta samochodów.

fabryka Fiata
Fabryka Fiata · fot. Fiat Auto Poland


Rada Nadzorcza PSA i Rada Dyrektorów FCA jednogłośnie zgodziły się dążyć do pełnego połączenia ich działalności poprzez połączenie 50/50. Obie rady upoważniły odpowiednie zespoły do ??sfinalizowania dyskusji i opracowania wiążącego protokołu ustaleń w nadchodzących tygodniach. Na czele nowo powstałego przedsiębiorstwa ma stanąć prezes FCA John Elkann. Z kolei dyrektorem generalnym ma zostać prezes Grupy PSA Carlos Tavares.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, plan połączenia PSA i FCA z Groupe jest wynikiem intensywnych dyskusji między kierownictwem wyższego szczebla obu spółek. Oba przedsiębiorstwa podzielają przekonanie, że istnieje logika przemawiająca za odważnym i zdecydowanym posunięciem, które stworzyłoby lidera w branży dzięki skali, możliwościom i zasobom pozwalającym skutecznie wykorzystać szanse i skutecznie zarządzać wyzwaniami nowej ery mobilności. Proponowana fuzja stworzyłaby czwartego co do wielkości światowego producenta OEM pod względem sprzedaży jednostkowej.

Jak podaje serwis Auto Świat, połączenie amerykańsko-włoskiej FCA z francuską grupą PSA wciąż oznacza jednak sporo znaków zapytania. Obie firmy chętnie wspominają o nowych inwestycjach we wspólne technologie, platformy samochodowe oraz zespoły napędowe. Aż 80 proc. synergii ma nastąpić w ciągu najbliższych czterech lat, co w praktyce oznacza dla klientów wiele podobieństw technicznych między nowymi autami różnych marek.

Autor artykułu podkreśla, że nadal nie wiadomo, gdzie produkowane będą komponenty do nowych samochodów. Otwartą kwestią pozostaje jednak, gdzie powstaną nowe auta oraz produkowane do nich komponenty. Nie jest tajemnicą, że menedżerowie będą poszukiwać oszczędności, co stawia pod znakiem zapytania poszczególne zakłady.

Więcej na temat fuzji oraz przyszłości zakładów w Tychach, Gliwicach i Bielsku-Białej można przeczytać na stronie Auto-Świat.pl.

BM / tychy.info

© 2009 - 2020 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.