Artykuły

Tychy na 11. miejscu w rankingu najbogatszych samorządów

Wśród miast na prawach powiatu Tychy zajęły 11. miejsce w Polsce i 3. w województwie śląskim w rankingu zamożności samorządów przygotowanego przez Czasopismo Samorządu Terytorialnego ?Wspólnota?. Pierwsze miejsce, podobnie jak w ubiegłych latach, przypadło miastu Sopot.

Urząd Miasta Tychy - 06.2019
Tychy na 11. miejscu w rankingu najbogatszych samorządów · fot. tychy.info


Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od kilkunastu lat: dochody każdego samorządu dzielone są przez liczbę ludności. Jak mówią autorzy rankingu: w dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu (zamożność).

Analizując budżety gmin odjęto także składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą tak zwany ?podatek janosikowy? oraz do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Tychy z wynikiem 4922,19 zł per capita wśród miast na prawach powiatu zajęły 11 miejsce (w ubiegłym roku miasto było na 13 pozycji). Zwycięzcą w tej kategorii jest Sopot. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu zajęły: Świnoujście, Płock, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Nowy Sącz, Ostrołęka, Gdynia, Krosno i Konin. Wśród miast wojewódzkich zwyciężyła Warszawa przed Wrocławiem i Opolem, a wśród gmin wiejskich najlepszy podobnie jak przed rokiem okazał się Kleszczów przed Rewalem i gminą Rząśnia w woj. łódzkim.

- Cieszę się, że Tychy tak dobrze wypadły w rankingu i znalazły się w gronie najzamożniejszych miast. W tym roku budżet naszej gminy po raz pierwszy przekroczył miliard złotych - to dowód na to jak wiele inwestujemy, jak wiele robimy w naszym w mieście. Dobra kondycja finansowa jest bardzo istotna także z uwagi na coraz większe obciążenia finansowe nakładane przez władze centralne na samorządy. W tym kontekście niepokojący jest fakt, że w ostatniej dziesiątce rankingu wśród miast na prawach powiatu znalazło się aż dziesięć miast z naszego województwa - mówi Andrzej Dziuba , prezydent Tychów.

Prof. Paweł Swianiewicz - autor rankingu zauważa, że rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji samorządowych. Przekroczony został pułap z najlepszych jak dotąd pod tym względem lat 2009 i 2010.

Opracowywane przez prof. Paweł Swianiewicza oraz Julitę Łukomską z Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego zestawienia wszystkich samorządów analizowane są na podstawie danych z GUS. Pełny ranking można znaleźć TUTAJ.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

© 2009 - 2020 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.