Instytucja

Szkoła Podstawowa nr 8

43-100 Tychy
ul. Cmentarna 54

tel. 032 227 25 52

fax 032 227 25 52

http://www.sp8tychy.host.sk

Stosunkowo daleka droga z Wartogłowca do Tychów, a zwłaszcza nieznośne przeciążenie szkoły tyskiej, uczyniły już w roku 1872 (za czasów insp. szkolnego ks. Wielocha) aktualnym projekt budowy szkół w niektórych przysiółkach tyskich. W grudniu 1880 r. regencja opolska zasięgnęła dokładnych danych do szkolnictwa w Tychach i zaczęto wykonywać te plany. Uchwalono wznieść nową szkołę w Wartogłowcu, do której przekazano dzieci także z Zawiści. W 1885 r. ukończono tutejszą szkołę i rozpoczęto naukę.

Szkoła funkcjonowała pod pierwotną nazwą "Szkoła w Wartogłowcu" - na najstarszej księdze, którą szkoła posiada, widnieje pieczęć z napisem "Schule Wartoglowietz, Post Tichau" - jest to Katalog generalny założony dla dzieci z rocznika 1895 do 1992. Prowadzony był w j. niemieckim, dopiero pierwsze wpisy w j. polskim pojawiają się od rocznika 1909. Dla dzieci z rocznika 1916 do 1932 założono nowa księgę z pieczęcią: "Kat. Szkoła Powszechna w Wartogłowcu, Powiat Pszczyna". Księga ma nagłówek "Katalog główny dzieci uczęszczających do 4-ro klasowej Szkoły Ludowej. Która z tych nazw jest właściwa - trudno ocenić. Na "Metryce szkolnej" założonej dla uczniów ur. w 1931 r. pojawia się nowa pieczęć "Publiczna Szkoła Powszechna Nr 4 w Wartogłowcu". Wpisy rozpoczynają się od roku szk. 1945/46. Prawdopodobnie od r. szk. 1959/60 zmieniono nazwę na "Szkoła Podstawowa Nr 8 w Tychach - Wartogłowcu".

Tzw. "stara szkoła" na Wartogłowcu mieściła się w budynku, w którym obecnie znajduje się przedszkole, 3 sale lekcyjne, izba pamięci i świetlica. "Nowa szkoła" została wybudowana w 1912 r. (mieszkańcy zdecydowali się oddać teren, pod warunkiem, że powstanie na nim właśnie szkoła).
Pierwszym jej kierownikiem był Kaul, urzędujący do roku 1908.Po nim, od 1 kwietnia 1908 r. do 1 maja 1916, kierownikiem był Robert Boczek (za czasów polskich mianowany inspektorem szkolnym w Chorzowie), następnym, od roku 1916 do 1922, był Andrzej Michalik. Pierwszym polskim kierownikiem szkoły został Maks Libawski, pracujący od roku 1922 do czasów wojennych. Począwszy od roku szkolnego 1946/47 kierownictwo objął Karol Giglok, następnie - od stycznia 1963. do sierpnia 1986 - dyrektorem została Krystyna Szojda. Kolejnym dyrektorem, pracującym do dziś, jest Jadwiga Loska.

W roku szkolnym 1938/39 naukę pobierało 186 dzieci w 5 klasach; szkoła liczyła, wraz z kierownikiem, 5 sił nauczycielskich.

Nieznane są nam dzieje szkoły z czasów trwania II Wojny Światowej.

Pierwsze powojenne zapiski w kronice szkolnej pochodzą z 3 września 1946 roku. Na ówczesny rok szkolny przyznano tutejszej szkole 7 etatów nauczycielskich, tj. 193 lekcji tygodniowo. Ale, jak czytamy: Liczby te najprawdopodobniej będą tylko "na papierze", gdyż dużych strat osobowych i częściowego odpływu sił nauczycielskich do innych, lepiej płatnych zawodów, nie wyrówna przypływ nowych "ideowców" (Nauczyciel zarabia miesięcznie 2.056 zł, a 100 kg ziemniaków kosztuje 400 zł, 1 kg tłuszczu - 450 zł). Grono pedagogiczne składa się z jednak "aż" z 6 osób (w tym wychowawczyni przedszkola). Do 1983 liczba ta pozostawała w granicach od 5 do 8 nauczycieli.

W 1958 roku rozpoczęto generalny remont szkoły (pierwsze prace trwały od lipca do grudnia). Rozpoczęto od: przebudowy piecy, postawienia ponad 500 mb. płotu, wstawienia 11 okien. Prace przedłużały się, a uczniowie klasy V, VI i VII musieli mocno pomagać nad uporządkowaniem całego obejścia szkoły. Remont ostatecznie zakończono 1.12.1959 r. (W okresie wakacji letnich w roku 1964 przeprowadzono kolejny remont: położono w trzech klasach nowe podłogi - płyty PCW).

Rok szkolny 1964/65 był szczególnie obfity w prace społeczne: Organizowano liczne zebrania, wieczorki okolicznościowe, spotkania z mieszkańcami dzielnicy. Punktem kulminacyjnym tej pracy były wybory do Sejmu PRL i Rad Narodowych, które odbyły się w dniu 30 maja. Nauczyciele pełnili dyżury w lokalu wyborczym oraz prowadzili akcję propagandową. Na terenie szkoły dobrze pracowała SKO.

Rok szkolny 1965/66 - Kończący się rok szkolny jest rokiem przejściowym z siedmiu klas szkoły podstawowej na osiem. W związku z tym tylko część uczniów klasy VII przejdzie do szkół zawodowych (uczn. ur. do 1 lipca 1952 r.), pozostali uczniowie muszą kontynuować naukę w klasie VIII szkoły podstawowej. Na ogólną liczbę 27 uczniów kl. VII, 17 zostało przyjętych do szkół zawodowych, natomiast 10 uczniów będzie uczęszczać do kl. VIII szkół podstawowych w Tychach. Konferencja rejonowa: Ważnym momentem w życiu naszej szkoły było przeprowadzenie w marcu br. Konferencji rejonowej ogniska w naszej szkole. Konferencja wypadła bardzo dobrze, szkoła została przygotowana pod każdym względem. Uczestnicy konferencji wyrazili swoje zadowolenie i chęć na częstsze organizowanie konferencji w Wartogłowcu.

Rok szkolny 1966/67 przebiegał w atmosferze uroczystych obchodów związanych z ostatnim rokiem obchodów 1000-lecia państwa polskiego.Dlatego też nasza praca wychowawcza skupiała się szczególnie na pokazaniu młodzieży dziejów Polski, jej upadków i zwycięstw. Wpajano młodzieży miłość i szacunek do wszystkiego co polskie.
Coraz bardziej odczuwa się problemy związane z warunkami lokalowymi - nauka odbywa się na dwie zmiany, brakuje pracowni do zajęć technicznych. Zbiór pomocy dydaktycznych jest wystarczający (oprócz pomocy do zajęć technicznych), wykorzystywane są również nowoczesne pomoce naukowe, np. telewizor, rzutnik, aparat filmowy, radio.
W szkole prężnie działają drużyny: zuchowa i harcerska oraz organizacja PCK, Samorząd Uczniowski i PCK. Harmonijnie układa się współpraca z Komitetem Rodzicielskim.

Z początkiem lat 70 zaczęto organizować zajęcia kółek przedmiotowych (na początek kółko matematyczne, LOK, plastyczne). Od roku 1975 rozpoczynają się w szkole "Dyżury wakacyjne".
W kronice zamieszczano też inne notatki, dotyczące ważniejszych wydarzeń szkolnych, imprez, wycieczek i akcji, np.: "Chrzestni Rodzice w Ameryce!" (W dniach drugiej połowy listopada zostały złożone przez wszystkie dzieci przedszkola i szkoły wnioski o przyjęcie ról "rodziców chrzestnych" przez obywateli Ameryki. We wnioskach dzieci wyraziły swoje życzenia, mieszczące się w skali: zabawka dziecięca - ubranie - akordeon. Wnioski złożyło również grono nauczycielskie i personel pomocniczy szkoły. Wyniku oczekuje się z zainteresowaniem!), "Gwiazdka szkolna", zakup setnego tomiku do biblioteki uczniowskiej (była nim "Czarowna baśń" nr 3), Święto Lasu, Dzień Dziecka, poranek z okazji wyboru ob. B. Bieruta Prezydentem Rzeczpospolitej, założenie sadu kierownika szkoły, herbatka PCK, i inne.
W kronice znajdujemy informacje dotyczące nie tylko życia szkoły. Znajdujemy tu np.: komentarze do wyroku w Procesie Norymberskim, pierwszych powojennych wyborach do sejmu, informacje (wraz z wklejonymi notatkami prasowymi) o wyborze Bolesława Bieruta na pierwszego Prezydenta w wyzwolonej ojczyźnie, mianowaniu Konstantego Rokosowskiego Marszałkiem Polski, współzawodnictwie w opanowaniu przestrzeni kosmicznej przez ZSRR i USA, Układzie Moskiewskim.

W roku szkolnym 1983/84 pierwszy raz ukończyła szkołę ósma klasa (wcześniej, kończąc siódmą klasę, uczniowie uczęszczali do innych szkół tyskich).

Od roku szkolnego 1987/88 do 1998/99 przeprowadzono kolejny generalny remont szkoły (największy w historii szkoły). Wykonano sanitariaty w budynkach z instalacjami (wcześniej toalety znajdowały się na podwórku), instalację CO (do tej pory funkcjonowały kaflowe piece w salach lekcyjnych), elewacje zewnętrzną, dobudowano szatnię i dodatkowe wyjście, wymieniono tynki w klasach, posadzkę na parterze, wykonano remont dachu, osadnik do WC, malowanie wnętrz, wymiana wykładzin podłogowych, roboty stolarskie.

W 1990 r. do szkoły "wróciły" lekcje religii oraz wprowadzono ("eksperymentalnie", rok wcześniej niż przewidywano) nową, szcześciostopniową skalę ocen.
W roku szkolnym 1992/93 powstała pierwsza wersja statutu szkoły. Powołano również Radę Szkoły (jedną z dwóch funkcjonujących w tyskich szkołach) - na wniosek rodziców, chcących bronić szkołę przed likwidacją.

1 stycznia 1994 r. szkoła przestała podlegać Kuratorium Oświaty - stała się "Gminną Samorządową Jednostką Organizacyjną". W tym roku zaprzestano uczenia dzieci w klasach "łączonych".
Wielkim wydarzeniem w 1995 r. były obchody 110 rocznicy powstania szkoły.

Z dniem 1 września 1999 r. na podstawie zmiany Ustawy o Systemie Oświaty, Uchwałą Rady Miasta Tychy, przekształcono szkołę o strukturze organizacyjnej klas I - VIII w sześcioletnią szkołę podstawową o strukturze organizacyjnej klas I - VI.

Uchwałą Rady Miasta, w dniu 1 stycznia 2003 r. nastąpiło usamodzielnienie szkół podstawowych w zakresie prowadzenia gospodarki finansowo - księgowej.

W roku szkolnym 2002/2003 zdobyliśmy tytuł: "SZKOŁA Z KLASĄ", w akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą i Fundację C.E.O, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski.

W tym samym roku szkolnym (2002/03) uczniowie szkoły zaczęli wydawać swoją gazetkę szkolną "Świat według uczniów" przygotowywaną na zajęciach kółka dziennikarskiego. Poruszają w niej tematy dotyczące wydarzeń szkolnych, zamieszczają wywiady przeprowadzone głównie ze swoimi nauczycielami, ciekawostki ze świata przyrody, humor i rozrywkę w postaci krzyżówek, łamigłówek, horoskopów i inn.

Od roku szkolnego 2004/2005 ponownie zaczęto prowadzić Kronikę szkolną (kronika szkoły została założona 19.02.1945 r. i prowadzona nieregularnie do roku szkolnego 1965/66).

Począwszy od drugiego semestru Samorząd Uczniowski postanowił prowadzić sklepik szkolny, oferujący uczniom duży wybór łakoci po przystępnych cenach. Sukcesywnie zmieniano wygląd biblioteki szkolnej, sprawiając, że stała się kolorowa i wesoła.
Latem 2005 r. za sprawą Rady Osiedlowej, wymieniono chodniki przy szkole i murawę boiska szkolnego. Również w te wakacje odmalowano salę gimnastyczną oraz na nowo urządzono wnętrze pracowni komputerowej.

Szkoła nasza zapewnia:

* wykwalifikowaną kadrę nauczycieli stale doskonalących swoje kompetencje
* naukę j. angielskiego od klasy I
* zajęcia informatyczne od klasy III
* opiekę pedagoga szkolnego
* świetlicę z atrakcyjnym programem zajęć
* przyjazną uczniom atmosferę
* atrakcyjność i różnorodność zajęć pozalekcyjnych
* nieliczne klasy

Zapraszamy na zajęcia dodatkowe:

* koła teatralnego (kl. I-III)
* koła tanecznego (kl. I-III i IV-VI)
* koła dziennikarskiego (kl. IV-VI)
* koła sportowego (kl. IV-VI)
* koła matematycznego (kl. IV-VI)

Formularz kontaktowy

Ilość wyświetleń: 26618Ostatnia aktualizacja wizytówki: 2009.07.12

© 2009 - 2024 pless intermedia. Wszelkie prawa zastrzeżone.